Törvényes és törvénytelen gyermekek

Indította Vaclav, 2021 február 09, 15:44:25

Előző téma - Következő téma

Vaclav

Sziasztok, szeretnék tanácsot kérni, mert elakadtam egy ágnál.

Van egy teljesen szabályos születési bejegyzésem (1843, Kecskemét, RK), megjelölve benne a két szülőt. Ugyenez a szülőpáros viszont 1846-ban, azaz három évvel a születés után tartja az esküvőjét, szintén Kecskeméten.
Másik azonos nevű szülőpárost nem találtam a környéken.

Az említett születésnél azonban nincs feltűntetve, hogy törvénytelen lenne a gyermek, de ahogy nézegetem, szinte sehol sincs "törvénytelen" bejegyzés. Azonban több olyan születési bejegyzést is találtam, ahol csak az anya neve van beírva, tehát a gyermek szükségszerűen az anyja vezetéknevét kapja, de ezek sincsenek megjelölve törvénytelenként.

Elképzelhető, hogy az adott papnak nem volt szokása törvénytelenként jelölni ezeket a születéseket? Találkoztatok már ilyennel? Mert akkor ez feloldhatná a két dátum ellentmondását ebben az esetben.

Előre is köszönöm!

Skoumal Krisztián

Felettébb érdekes, amit írsz, még nem találkoztam ilyennel.
Azzal sokkal inkább, hogy adott esetben kihúzták az apát, ha kiderült, hogy mégsem voltak a szülők házasok

Üdv
Krisztián

Vaclav

Szia,
Köszönöm!
Igen, ilyet én is láttam többet.
Találtam most kecskemétiben egy lapot, ezen egy helyen is van mindenféle megoldás:
Apa neve áthúzva, aláírva, hogy törvénytelen.
Apa neve erősen áthúzva, de nincs aláírva, hogy törvénytelen.
Bejegyzés csak az anya nevével, de nincs aláírva, hogy törvénytelen. Ebből több is van az oldalon.
Itt: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:9396-CC16?cc=1743180

Tényleg, milyen módon bizonyosodott meg a pap arról, hogy házasok voltak-e szülők? Kis faluban nyilván tudta, vagy ha nem, akkor nem tartott sokáig kikeresni az anyakönyvből.
De egy nagyobb városban? Kötelezően kellett vinni a házasságlevelet? Vagy az adott pap személyes döntésétől függött, esetleg elfogadta bemondásra is?
Vagy ha valaki az ország másik felén született, de a szüleinek nem volt házasságlevele és nem tudták beszerezni?

Köszi!
Vaclav

Skoumal Krisztián

Jó kérdés...
Szerintem a hívek között mindig volt, aki tudta :) (vagy legalább tudni vélte :P )

Páli István

Kedves Vaclav! Eddigi észrevételem szerint: a házasulóknak be kellet mutatni, az előző egy egyházi kapcsolatukból egy elbocsátó levelet. Ez tartalmazta az általad keresetet. Ha odaérkeztek és jött a szülés, akkor a bemondás után minősített. Ha később sem kapott megerősítést, akkor átminősítette az ártatlant, aki vitte magával, mint egy bélyeget, a törvénytelen minősítést. Egy időben nem lehetett katona, rendőr, csendőr, állami alkalmazott sem- bár ez utóbbira nem találtam még előírást. Nem volt esküvő, nincs apja!

Üdv.: Páli Pista

Vaclav