Egyházi Schematizmusok

Indította Márki László, 2020 november 24, 09:08:27

Előző téma - Következő téma

Márki László

Kedves Fórumosok! Kedves Mihalik Béla!
Keresem a Csanádi Püspökség 1895-1910 éveket lefedő Schematizmusait.
Utazási nehézségek miatt on line kellene.
Nagyapám testvére pap volt ebben az időben, talán a Makói Esperesi Kerületben.
Az ő sorsát kutatom.
Üdv.    Márki László

Mihalik Béla

Kedves László,

Sajnos attól félek, ezek nem lesznek online hozzáférhetőek. Az ADT+ keretében ugyan elkezdődött egy "Egyházi névtárak" algyűjtemény összerakása, de ott még csak két egyházmegyére (Vác, Esztergom) három papi névtár szerénykedik egyelőre (https://adtplus.arcanum.hu/hu/collection/CsaladHely_NevtarEgyhazi/).

Mondanám a szeged-csanádi egyházmegyei levéltár vagy a temesvári püspöki levéltár megkeresését, de a járványhelyzet miatt nem tudom mennyire működnek most. Temesvárott, ha jól emlékszem egy magyarul is tudó fiatalember a levéltáros most. Esetleg érdemes a Kalocsai Érseki Levéltárat is megkérdezni, mivel a csanádi püspökség a kalocsai érseki tartományhoz tartozott.

Üdv,
Béla


Páli István

Gondolom a Csongrád-Csanád Egyházmegye levéltára Szeged, tud segíteni a kérdés megoldásában. Emailben és/vagy telefonon keresd Őket.

Márki László

Szeged csak 1930-tól gyűjt, Temesvárral nyelvi nehézségek miatt még nem beszéltem.
A NETen még nem találtam a keresett könyvek tartalmát, csak egynek a címét.
A Görög Katolikus Egyháznak találhatóak hasonló tárgyú kiadványai a
http://byzantinohungarica.com/index.php/sematizmusok-osszeirasok
URL-en. Itt több mint 120 Schematizmus on line kutatható 1810-1940 években. Díjmentesen!
Várok a Római Katolikus Egyház vagy az ADT hasonló közzétételére. Akár fizetősen is.
A könyvek nem csak sima névtárak, hanem egyházszervezeti és települési adatokat is tartalmaznak.Érdemes belenézni.

Mihalik Béla

Kedves László!

Érdemes megkérdezni Kalocsát (könyvtárat és levéltárt is), mert a mint a csanádi püspökség metropolitája, a kalocsai érsekség is gyűjthette már 1930 előtt a csanádi schematizmusokat.

Valóban, a schematizmusok rendkívül jó források tudnak lenni!

Üdv,
Béla